پنجره سه جداره ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون نظر 172 بازدید

درب و پنجره سه جداره

درب و پنجره سه جداره

پس از سال ۱۹۷۷، وقتی سوئد سختگیرانه ترین استانداردهای انرژی را تنظیم کرد، اکثر خانه های مسکونی در سوئد مجهز به پنجره سه جداره بودند. اما در کشورهایی مثل ایران و حتی آمریکا، هنوز پس از سالها از تدوین و انتشار استانداردهای جدید مصرف انرژی، استفاده از درب و پنجره های سه جداره به ندرت دیده می شود.

اما سازندگان، به خصوص در مناطق سردسیری، باید توجه داشته باشند که استفاده از شیشه های سه جداره، امری ضروری در ساخت بناهای این مناطق می باشد. اتلاف انرژی پایین تر، عایق بندی بهتر در برابر حرارت و صدا ، مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و اشعه فرابنفش خورشید و تنوع و زیبایی این در و پنجره ها، به محبوبیت آن ها بین کاربران افزوده است.

درب و پنجره های سه جداره

ضریب U، عاملی مهم در انتخاب شیشه های سه جداره

جدا از بحث اقلیم و آب و هوا، به طور معمول پنجره های با ضریب U پایین تر، بهتر از سایر پنجره ها عمل می کنند. ضریب U ، تعیین کننده میزان گرمای قابل عبور از یک سطح مشخص و در یک زمان مشخص است. هرچه ضریب U بیشتر باشد، اتلاف انرژی از طریق آن سطح بیشتر است.

یکی دیگر از عواملی که در ساخت ساختمان ها در بیشتر مناطق سرد و کوهستانی مانند  استان های غربی و شمال غرب کشور، که دارای زمستان های سرد هستند باید به آن توجه شود، استفاده از پنجره هایی با ضریب SHGC و VT بالا می باشد. این عامل ها، به ترتیب بیان گر میزان جذب انرژی خورشید و انتقال نور خورشید از طریق پنجره های استفاده شده است. با توجه به این موارد، می توان از انرژی نور خورشید برای گرمایش ساختمان در طول زمستان استفاده کرده و هزینه های حامل های انرژی را با استفاده از درب و پنجره مناسب کاهش داد.

همچنین در طول تابستان که به مقدار کمتری از انرژی خورشید نیاز است، استفاده از سایبان های با اندازه مناسب می تواند سایه مناسبی را در گرم ترین ساعات روز برای واحد فراهم کند.

مشخصات پنجره سه جداره

تناسب ضریب U و ضریب SHGC در ساخت پنجره های سه جداره

اغلب پنجره هایی که دارای فاکتور U پایینی هستند، متاسفانه ضریب انتقال انرژی پایینی نیز – حداقل برای مناطق سردسیری- دارند. تولیدکننده های درب و پنجره باید به این موضوع توجه داشته باشند که حفظ تناسب بین این دو ضریب در مناطق سردسیری در ساخت پنجره های سه جداره بسیار حائز اهمیت می باشد.

تفاوت شیشه های دو جداره و سه جداره

شیشه های سه جداره ضخامت بیشتری نسبت به پنجره دوجداره دارند. قیمت این پنجره های سه جداره نسبت به پنجره های دو جداره بیشتر است اما اتلاف انرژی از این پروفیل ها نیز کم تر است و از این رو در هزینه های کلی ساختمان صرفه جویی می شود.

کیفیت و قیمت پنجره های سه جداره بستگی به کارخانه تولید کننده دارد. بهترین پنجره سه جداره ، علاوه بر اینکه کمترین اتلاف انرژی و بیشترین انتقال نور از طریق آن ها اتفاق می افتد، دارای قیمتی مناسب باشد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *