۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون نظر 215 بازدید

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

امروزه، در اقصی نقاط دنیا، بناهایی که بیشترین نور و روشنایی را به داخل ساختمان هدایت نمایند، از لحاظ معماری پذیرفته می شوند. از این رو، بسیاری از سازندگان و کارفرمایان، تمایل به استفاده از نمای شیشه ای در ساختمان خود دارند. حتی در بسیاری از موارد، با تعویض پنجره و استفاده از پنجره های عایق صوت و سرما، بهترین استفاده را از نماهای شیشه ای می برند. آنچه مهم است، استفاده از زیبایی شیشه در کنار پروفیل های محکم است که علاوه بر زیبایی ظاهری ساختمان، بهترین عایق بندی برای دیوارهای ساختمان نیز محسوب شود.

به طور کلی نمای شیشه ای به انواع مختلفی می تواند اجرا شود که تفاوت آن ها در جنس پروفیل استفاده شده، تک جداره یا چند جداره بودن شیشه و نوع اتصالات می باشد.

نمای شیشه ای

انواع نماهای شیشه ای

همانطور که پیشتر ذکر شد، نماهای شیشه ای انواع مختلفی دارند که چند نمونه پنجره و درب های شیشه در این جا اشاره می شود.

سیستم های درب و پنجره کرتین وال (یا استیک)

سیستم های کرتین وال که بیشتر در نماهای فریم لس و فول فریم لس از آن استفاده می شود، نوعی از سیستم های درب و پنجره است که علاوه بر ظاهر بسیار زیبا و نمای تمام شیشه ای که به ساختمان می دهد، عایق بندی مناسبی در برابر رطوبت، حرارت و صوت داشته و بخش اعظمی از بار نمای شیشه ای ساختمان را کم می کند. در سیستم های فیس کپ که نمای آلومینیومی پروفیل ها نیز مشخص است، می توان از سیستم کرتین وال استفاده نمود.

در این سیستم ها، لامل های عمودی و لامل های افقی به هم متصل می شوند و پروفیل شیشه را تشکیل می دهند. در سیستم های کرتین وال می توان از شیشه های دو جداره، سه جداره یا تک جداره استفاده نمود. این سیستم ها می توانند به صورت باز شو یا فیکس مورد استفاده قرار گیرند. در انواع جدیدتر سیستم های کرتین وال، لامل ها در کارخانه اکستروده شده و برش داده می شوند و تنها نصب لامل ها در محل پروژه انجام می شود.

سیتسم های درب و پنجره یونیتایز

یکی از جدیدترین سیستم های درب و پنجره در ساخت نمای شیشه ای ساختمان ها، سیستم های یونیتایز می باشد. در این سیستم ها، کلیه مراحل ساخت و برش پروفیل ها، برش شیشه ها، سوار کردن شیشه بر روی پروفیل و رنگ کردن پروفیل ها و … در محل کارخانه انجام می شود و در محل پروژه، تنها واحد های ساخته شده به صورت پازل وار کنار یکدیگر نصب می شوند. این ویژگی سیستم های یونیتایز امکان پیش برد هر مرحله از ساخت بنا به همراه نمای آن را فراهم می نماید. به علاوه تعویض پنجره در این سیستم ها بسیار آسان تر از سایر سیستم های درب و پنجره می باشد.

مقاومت سیستم های یونیتایز در برابر زلزله از دیگر مزیت های ساختاری آن است. به صورتی که در هنگام زلزله هیچ آسیبی به بنا وارد نشده و از آسیب های جدی که در اثر شکستن شیشه ها در هنگام زلزله ممکن است رخ دهد، جلوگیری می شود.

از معایب این سیستم می توان به قیمت گران آن اشاره کرد که به عدم استقبال و گرایش عمومی به این سیستم ها دامن زده است. البته در ساختمان های مرتفع و پروژه های عظیم، این هزینه بیشتر در مقابل سرعت بیشتر پیشبرد پروژه کاملاً قابل توجیه است.

سیستم یونیتایز

سیستم نمای شیشه ای اسپایدر

این سیستم که بیشترین تفاوت آن، از لحاظ نوع اتصالات شیشه است، امروزه در بسیاری از ساختمان های مجلل و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم، شیشه ها به واسطه قطعات چنگک مانند در کنار هم به یکدیگر متصل می شوند. شیشه های مورد استفاده در این سیستم ها اغلب تک جداره یا به فرم دو شیشه لمینیتی می باشد. سیستم های جدیدتر اسپایدر امکان استفاده از شیشه های دوجداره را هم فراهم نموده است. از این سیستم ها اغلب برای نمای بیرونی لابی ها و فروشگاه های بزرگ استفاده می شود.

سیستم اسپایدر

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *