نمای کرتین وال ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون نظر 200 بازدید

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

یکی دیگر از انواع نماهای شیشه ای که بیشتر برای ساختمان ها و بناهای مرتفع از آن استفاده می شود، کرتین وال نام دارد. در این گونه نما، بار اضافی به بنا تحمیل نمی شود. ضریب نفوذ ناپذیری در نمای کرتین وال بسیار کم بوده و از تبادل رطوبت و حرارت بین فضای داخل و بیرون از ساختمان جلوگیری می شود. مقاومت این نماها در برابر نیروی باد، خروج حرارت از داخل ساختمان به بیرون، نفوذ صدا (قابلیت آکوستیک بودن) و ایمنی بالای این پنجره ها، از جمله مزایای آن محسوب می شود.

ساختمان شیشه ای با نمای کرتین وال

انواع فریم های نمای کرتین وال

در ساخت فریم های کرتین وال به صورت کلی از آلومینیوم extrude استفاده می شود. ۲ فرم اصلی نماهای کرتین وال به صورت زیر است:

نوع اول) در روش اول که استیک نام دارد، لامل هایی به شکل عمودی در راستای طولی نما قرار گرفته و به قسمت اصلی بنا متصل می شوند. همچنین اتصال افقی لامل ها نیز بین لامل های عمودی قرار دارد. مراحل برش و تهیه لامل و سایر مراحل به جز اکسترود کردن آلومینیوم، اغلب در محل اصلی پروژه به انجام می رسد. برج ها و ساختمان های مرتفع نمونه کاربرد این نوع از نماهای کرتین وال هستند .

نوع دوم) در مدل جدیدتر نمای کرتین وال ، برش لامل ها نیز در محل پروژه انجام نشده و در کارخانه به انجام می رسد. به این صورت در محل پروژه فقط نصب لامل ها انجام می شود که سبب تسریع در انجام پروژه می شود.

بناهای فول فریم لس یکی از نماهای کرتین وال است که بسیار مورد توجه بوده و قیمت گرانی دارد. نمای فریم لس به دلیل به وجود آوردن ظاهری زیبا در نمای ساختمان، به صورتی که نما به صورت یک دست شیشه مشاهده می شود، گرایش عمومی بسیاری از سازندگان و کارفرمایان را به خود جلب کرده است.

شیشه های کرتین وال

روکش نماهای کرتین وال

به طور معمول در نماهای کرتین وال از شیشه استفاده می شود. در مواردی نیز ممکن است از سنگ یا پانل فلزی برای روکش این نماها استفاده شود. بیشترین شیشه های مورد استفاده در روکش های نماهای کرتین وال از جنس شیشه های مات یا اسپندرال می باشد تا فاصله مابین طبقه ها پوشانده شود.

علت اصلی اقبال عمومی برای استفاده از نماهای کرتین وال، بهره گیری از نور طبیعی روز است. همچنین این نماها قابلیت اضافه کردن هواکش و سنسور را نیز دارند.

تفاوت انواع نمای کرتین وال

دو نوع کلی از نماهای کرتین وال وجود دارد که تفاوت اصلی آن در استفاده یا عدم استفاده از درپوشهایی از آلومینیوم اکستروده است. این نوع شامل نماهای فیس کپ و نمای فریم لس می شود. در نماهای فیس کپ از درپوشهای مذکور استفاده می شود.

در نماهای فریم لس و فول فریم لس، فریم های بازشونده به صورتی به کار برده می شوند که ظاهر ساختمان تغییری نکرده و همچنان به صورت تمام شیشه ای به نظر برسند. از جمله مزایای این نماها می توان به آب بندی و نفوذناپذیری آنها در برابر حرارت و رطوبت اشاره کرد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *